
- Unge Forskere Senior
- >
- For gymnasielærere
- >
- Unge Forskere Ordbog
Unge Forskere Ordbog
Få styr på de mange ord og begreber
Her kan du få kort og præcis svar på hvad de forskellige koncepter i Unge Forskere er.
Vi har samlet informationen i fem kategorier:
Projektet
Alt det,
du skal aflevere og præsentere
Du skal aflevere projektbeskrivelse, projektrapport og videopitch for at deltage. Hvis du går videre til semifinalen, skal du lave en poster og forberede en præsentation.
Projektbeskrivelsen er en skabelon, som du skal udfylde ved at svare på en række spørgsmål om projektet. Det er et af de tre produkter, du skal aflevere ved afleveringsfristen.
For junior må maks. fylde 3 sider og man skal benytte projektbeskrivelsens skabelonen.
For senior må maks. fylde 10 sider. Der er en projektskabelon for Technology og en for Life Science og Physical Science.
Læs mere på siden om den gode projektbeskrivelse.
Rapporten fortæller historien om projektet fra ide til løsning, fra problemformulering til konklusion - og måske til nye spørgsmål. Rapporten afleveres som en del af projektet til afleveringsfristen.
Længde for junior: 2-25 sider.
Længde for senior: 3-35 sider.
Læs mere om de vigtigste spørgsmål, rapporten skal svare på, eksempler og gode råd til opbygningen på siden om den gode rapport.
Videopitchet er en kort film på maks. tre minutter, hvor eleverne præsenterer deres projekt mundtligt. Elevernes video-pitch er en af de tre ting, der afleveres ved afleveringsfristen i februar.
Læs mere om det gode video-pitch.
Til semifinalen skal hvert projekt medbringe en videnskabelig poster. Posteren er en plakat, der viser den vigtigste information om projektet på en lækker og overskuelig måde.
Posteren indgår i den samlede vurdering af projektet. Læs mere om den gode poster.
Præsentationen er den korte fremlæggelse, deltagerne forbereder, så de kan præsentere projektet for juryen til semifinalen og senere finalen.
Den kan bygges op som et kort pitch på 2 min og en efterfølgende uddybning på 5 min.
Læs mere om den gode præsentation.
Juryerne
Dem, der bedømmer projektet
Et projekt møder flere forskellige juryer, alt efter hvor langt det når i konkurrencen.
Den samlede jury, der vurderer, hvilke projekter der går videre til semifinalen. De ser kun projektbeskrivelse, projektrapport og videopitch.
Juryen der vurderer projekterne til semifinalen og udvælger dem, der går videre til finalen. De har mulighed for at se både de skriftlige produkter samt se poster og tale med deltagerne.
De jurymedlemmer der vurderer projekterne til finalen. Her er juryen inddelt efter de tre kategorier: Life Science, Physical Science og Technology.
Udvalgte jurymedlemmer fra hver kategori som beslutter, hvem af de tre førstepræmier fra hver kategori, der kåres som samlet vinder og titlen som Årets Unge Forsker.
Uddeler særpriserne blandt projekterne i finalen. Her er jurymedlemmerne fordelt på de enkelte priser og udvælges af prisuddeleren.
Juryen bruger bedømmelseskriterierne, når de vurderer projekterne. Find bedømmelseskriterierne her.
Kategorierne
Projekterne opdeles efter fagområder
Projekterne fordeles fra begyndelsen i tre kategorier. Projekter i samme kategori konkurrerer mod hinanden i finalen. Kun den samlede vinder vælges på tværs af de tre kategorier.
Kategorien om alt det levende. For projekter inden for fagområderne biologi, geografi, kemi eller tværgående emner om fx miljø, natur og sundhed.
Kategorien om teknologiske løsninger. For projekter inden for fagområderne datalogi, engineering, mekanik, teknologi eller som del af tværgående emner om fx innovation og entreprenørskab.
Kategorien om de ikke-levende systemer. For projekter inden for fagområderne datalogi, fysik, geovidenskab, matematik og statistik eller tværgående emner om fx astronomi eller Jordens kredsløb.
Begivenheder
Det sker i et Unge Forskere-forløb
Afleveringsfrist, hvor projektet afleveres på mit.ungeforskere.dk. Fristen for den kommende konkurrence er d. 27. januar 2025.
Der afholdes semifinaler i løbet af en uge i foråret. Semifinalen tager en dag fra morgen til eftermiddag. Semifinalen afsluttes med en udvælgelsesceremoni, hvor det afsløres, hvem der er gået videre til finalen.
Konkurrencen kulminerer i glitrende finale, hvor finalisterne hyldes, og vinderne findes.
Konkurrencen
Det helt grundlæggende
Unge Forskere-konkurrencen for elever i grundskolen
Unge Forskere-konkurrencen for elever på ungdomsuddannelserne.
Illustrationskonkurrence for elever i grundskolen.
Mit.ungeforskere.dk er der, hvor projekterne afleveres, deltagerne modtager feedback og får vigtig information om konkurrencen. Kaldes også for Unge Forskeres konkurrencemodul.
Skriv til info@ungeforskere.dk, hvis du har nogle spørgsmål om konkurrencen eller oplever udfordringer undervejs.
Du må gerne bruge AI-værktøjer som fx ChatGPT i dit projekt. Du skal dog være opmærksom på følgende:
- Hvis dit projekt handler om AI, og du vil bruge en del af et tekststykke i din rapport, skal du bruge citationstegn og kildehenvisning som ved alle andre kilder. Din prompt og hele det tekststykke, du har genereret, skal vedlægges som bilag.
- ChatGPT eller lignende værktøjer er ikke faglige kilder, og du må ikke referere til dem alene. Hvis du bruger det til research, skal du finde en anden kilde, som du kan henvise til. Vær kritisk over for AI. Værktøjerne kan give dig forkerte oplysninger og referencer.
- Det tæller som plagiat, hvis du afleverer noget, der er skrevet ved hjælp af AI, som om du havde skrevet det selv. Det ville være det samme som at plagiere enhver anden tekst. Hvis du bruger AI, må du aldrig kopiere teksten direkte, og du skal altid lave en henvisning.
Har du spørgsmål
Skriv til info@ungeforskere.dk
Modtag Astras nyhedsbrev
Tilmeld dig til Astras nyhedsbrev og få løbende inspiration og ny viden til din undervisning i naturfag og de naturvidenskabelige fagområder.