Unge Forskeres jury

Det er Unge Forskeres jury, der bedømmer de deltagende projekter. Juryen udvælger, hvilke projekter der går videre først til semifinalen og senere finalen. Juryen består af en lang række fagpersoner, der beskæftiger sig professionelt med naturvidenskab, teknologi eller formidling.

Konkurrencen er inddelt i tre kategorier: Life Science, Physical Science og Technology. 

Unge Forskere sigter mod at inspirere deltagerne til at blive kommende forskere, og alle deltagerne skal have en succesoplevelse.

astra girl

200 frivillige eksperter

Juryen består af næsten 200 frivillige jurymedlemmer fra hele landet. Den er bredt sammensat af topforskere, iværksættere, erhvervsfolk, gymnasielærere og grundskolelærere, som dækker alle de naturvidenskabelige og teknologiske fag.

På den måde kan vi sikre, at juryen har de bedst mulige forudsætninger for at kunne vurdere deltagernes præstationer i forhold til alder og klassetrin.  

Juryen er en vigtig del af Unge Forskere

Mødet med jurymedlemmerne er noget af det, der gør Unge Forskere til noget særligt. Deltagerne rykker sig både fagligt og personligt, når de får kompetent sparring fra eksperter, der er interesserede i at lytte og give feedback på netop deres projekt.

Først udvælges de projekter, der skal videre til semifinalen af Unge Forskeres forjury.

På semifinalerne står deltagerne for første gang ansigt til ansigt med jurymedlemmerne, og skal præsentere deres projekt og svare på spørgsmål. 

Til finalen er juryen fordelt på de tre kategorier. Kun den samlede vinder vælges af en Grand Jury sammensat af jurymedlemmer for alle tre kategorier. 

Juryen bedømmer projekterne ud fra konkurrencens bedømmelseskriterier.

Katrine Bruhn Holck

Katrine Holck, Programleder for Unge Forskere

   Mødet mellem juryen og deltagerne i Unge Forskere er et af de vigtigste elementer. Vi oplever hvert år, at deltagerne bruger den faglige feedback og lykkes med at løfte deres ideer fra skoleprojekter til forskningsprojekter. 

Juryen for Unge Forskere Senior 2023

Astra-pige lytter interesseret

Afshan Akram

Ingeniør
Jurytype: 
  • Forjury
  • Semifnale
Kategori: 
  • Life Science
Astra-pige lytter interesseret

Agnete Larsen

Læge, ph.d.
Jurytype: 
  • Forjury
  • Semifinale
Kategori: 
  • Life Science
Anders Bo Skov

Anders Bo Skov

Ph.d. i kemi
Jurytype: 
  • Finale
  • Forjury
Kategori: 
  • Life Science

Anders P. V. Sørensen

Cand. scient i fysik
Jurytype: 
  • Finale
  • Forjury
Kategori: 
  • Physical Science
Astra-pige lytter interesseret

Anders Pedersen

Ph.d. i kemi
Jurytype: 
  • Forjury
  • Semifinale
Kategori: 
  • Technology
Anja Andersen

Anja Andersen

Ph.d.
Jurytype: 
  • Semifinalejury
Kategori: 
  • Physical Science
Astra-pige lytter interesseret

Anne Louise Hansen

Ph.d. i biomedicin
Jurytype: 
  • Forjury
  • Semifinale
Kategori: 
  • Life Science
Annelise Terndrup Pedersen

Annelise Terndrup Pedersen

Civilingeniør (kemi), ph.d.
Jurytype: 
  • Finale
  • Forjury
Kategori: 
  • Life Science
Astra-pige lytter interesseret

Annemette Palmqvist

Ph.d.
Jurytype: 
  • Forjury
  • Semifnale
Kategori: 
  • Life Science
Bettina Dahl Søndergaard

Bettina Dahl Søndergaard

Lektor, ph.d. i matematikkens didaktik
Jurytype: 
  • Forjury
  • Semifnale
Kategori: 
  • Physical Science
Børge Svane Nielsen

Børge Svane Nielsen

Lektor
Jurytype: 
  • Finale
  • Forjury
Kategori: 
  • Physical Science
Astra-pige lytter interesseret

Brian Krog Christensen

Vicerektor
Jurytype: 
  • Finale
  • Forjury
Kategori: 
  • Physical Science
Astra-pige lytter interesseret

Cathrine Friberg

Ph.d., MSc. i Biotechnology
Jurytype: 
  • Forjury
  • Semifinale
Kategori: 
  • Life Science
Astra-pige lytter interesseret

Cecillie Knudsen

Astrofysiker
Jurytype: 
  • Semifinale
Kategori: 
  • Physical Science
Astra-pige lytter interesseret

Charles Anthony Bates

BSc. Eng., MA Communication, ph.d. i Science & Technology Studies
Jurytype: 
  • Semifinale
Kategori: 
  • Technology
Charlotte Dybdal-Nielsen

Charlotte Dybdal-Nielsen

Head of IFP BA IT
Jurytype: 
  • Forjury
  • Semifinale
Kategori: 
  • Life Science
Charlotte Rothenborg

Charlotte Rothenborg

Projektleder, HD(O), sygeplejerske
Jurytype: 
  • Forjury
  • Semifinale
Kategori: 
  • Life Science
Charlotte Skjold Qvist Christensen

Charlotte Skjold Qvist Christensen

Civilingeniør i kemi og bioteknologi (M.Sc.)
Jurytype: 
  • Finale
Kategori: 
  • Technology
Christian Bjerre Nielsen

Christian Bjerre Nielsen

Cand. polyt.
Jurytype: 
  • Forjury
Kategori: 
  • Technology
Christian Sindrup

Christian Sindrup

Finmekaniker/Precision Engineer
Jurytype: 
  • Forjury
Kategori: 
  • Technology
Astra-pige lytter interesseret

Claus Sørensen

Maskiningeniør
Jurytype: 
  • Forjury
  • Semifinale
Kategori: 
  • Technology
Astra-pige lytter interesseret

Claus Witfelt

Cand. scient.
Jurytype: 
  • Forjury
Kategori: 
  • Life Science
Astra-pige lytter interesseret

David Bue Pedersen

Ph.d., M.Sc.
Jurytype: 
  • Forjury
Kategori: 
  • Technology
Astra-pige lytter interesseret

Dinna Christensen

Civilingeniør i miljøteknik
Jurytype: 
  • Forjury
  • Semifinale
Kategori: 
  • Life Science
Emil Bülow

Emil Bülow

BSc. Med.
Jurytype: 
  • Finale
  • Forjury
Kategori: 
  • Technology
Emil Hoffmann Nielsen

Emil Hoffmann Nielsen

BSc.
Jurytype: 
  • Semifinale
Kategori: 
  • Life Science
Espen Bøjesen

Espen Bøjesen

Ph.d.
Jurytype: 
  • Finale
  • Forjury
Kategori: 
  • Physical Science
Astra-pige lytter interesseret

Eva Kudal

Cand.scient.
Jurytype: 
  • Forjury
Kategori: 
  • Life Science
Astra-pige lytter interesseret

Frederik Steensgaard Gade

MSc bioinformatik og systembiologi
Jurytype: 
  • Finale
  • Forjury
Kategori: 
  • Life Science
Astra-pige lytter interesseret

Gert Hansen

Cand. scient.
Jurytype: 
  • Forjury
Kategori: 
  • Physical Science
Astra-pige lytter interesseret

Gorm Berthelsen

Ingeniør
Jurytype: 
  • Forjury
  • Semifinale
Kategori: 
  • Life Science
Astra-pige lytter interesseret

Gustav Holck Normann

BSc. med
Jurytype: 
  • Forjury
  • Semifinale
Kategori: 
  • Life Science
Astra-pige lytter interesseret

Hanne Rasmussen

Cand. pharm.
Jurytype: 
  • Semifinale
Kategori: 
  • Life Science
Hans Nørgaard Hansen

Hans Nørgaard Hansen

Professor, ph.d.
Jurytype: 
  • Finale
  • Forjury
Kategori: 
  • Technology
Helena Houmann

Helena Houmann

M.Sc. Geology
Jurytype: 
  • Forjury
  • Semifinale
Kategori: 
  • Physical Science
Astra-pige lytter interesseret

Helge Bjørn-Jensen

Lektor/Cand. scient.
Jurytype: 
  • Forjury
  • Semifinale
Kategori: 
  • Physical Science
Henrik Sell

Henrik Sell

Biolog ph.d.
Jurytype: 
  • Finale
  • Forjury
Kategori: 
  • Life Science
Iben Veland Halberg

Iben Veland Halberg

MSc, ph.d.
Jurytype: 
  • Finale
  • Forjury
Kategori: 
  • Life Science
Jakob Farian Krarup

Jakob Farian Krarup

Lærer/datamatiker
Jurytype: 
  • Forjury
  • Semifinale
Kategori: 
  • Technology
Astra-pige lytter interesseret

Jakob Soland Engbæk

Civilingeniør, ph.d.
Jurytype: 
  • Finale
  • Forjury
Kategori: 
  • Physical Science
Astra-pige lytter interesseret

Jan Tiettje

Maskinarbejder
Jurytype: 
  • Forjury
  • Semifinale
Kategori: 
  • Technology
Astra-pige lytter interesseret

Jens Holm Laigaard

Læge
Jurytype: 
  • Finale
  • Forjury
Kategori: 
  • Life Science
Astra-pige lytter interesseret

Jesper Koch Jensen

Lyd og akustik-ingeniør
Jurytype: 
  • Finale
  • Forjury
Kategori: 
  • Technology
Astra-pige lytter interesseret

Joanna Drews

Ph.d. i kemiteknik og cand. polyt. miljø fysik
Jurytype: 
  • Forjury
  • Semifinale
Kategori: 
  • Physical Science
Astra-pige lytter interesseret

John Bendix

Bygningsingeniør
Jurytype: 
  • Forjury
  • Semifnale
Kategori: 
  • Technology
Jophiel Wiis

Jophiel Wiis

M.Sc. Physics (Astronomi)
Jurytype: 
  • Finale
  • Forjury
Kategori: 
  • Physical Science
Jørgen Kiel

Jørgen Kiel

Civilngeniør
Jurytype: 
  • Forrjury
  • Semifinale
Kategori: 
  • Technology
Jørn Bolstad Christensen

Jørn Bolstad Christensen

Ph.d. i organisk kemi
Jurytype: 
  • Forjury
  • Semifinale
Kategori: 
  • Life Science
Astra-pige lytter interesseret

Julie Frost Dahl

Ph.d.-studerende
Jurytype: 
  • Finale
  • Forjury
Kategori: 
  • Technology
Karen Lychau Hansen

Karen Lychau Hansen

Cand. scient. i molekylærbiologi
Jurytype: 
  • Semifinale
Kategori: 
  • Life Science
Karoline Kjeldberg Bendtsen

Karoline Kjeldbjerg Bendtsen

Civilingeniør-studerende, Electronic Systems
Jurytype: 
  • Forjury
  • Semifinale
Kategori: 
  • Technology
Kasper Hinz

Kasper Hinz

MSc i bioteknologi
Jurytype: 
  • Finale
  • Forjury
Kategori: 
  • Life Science
Astra-pige lytter interesseret

Kasper M. Paasch

Ph.d.
Jurytype: 
  • Forjury
  • Semifnale
Kategori: 
  • Technology
Astra-pige lytter interesseret

Kenneth Hebel

Civilingeniør
Jurytype: 
  • Forjury
  • Semifinale
Kategori: 
  • Technology
Astra-pige lytter interesseret

Kerim Brackovic

MsC, Power Electronics & Drives
Jurytype: 
  • Forjury
  • Semifinale
Kategori: 
  • Life Science
Astra-pige lytter interesseret

Kim Splittorff

Jurytype: 
  • Finale
  • Forjury
Kategori: 
  • Physical Science
Kristian Lotzkat

Kristian Lotzkat

MSc i Computational Physics
Jurytype: 
  • Finale
  • Forjury
Kategori: 
  • Physical Science
Kristina Pagh Sølvsten Friis

Kristina Pagh Sølvsten Friis

Ph.d.
Jurytype: 
  • Finale
  • Forjury
Kategori: 
  • Life Science
Leo Bram

Leo Bram

R&D Project Manager
Jurytype: 
  • Forjury
  • Semifinale
Kategori: 
  • Technology
Astra-pige lytter interesseret

Linda Behrmann

Diplomingeniør i byggeri & anlæg
Jurytype: 
  • Semifinale
Kategori: 
  • Technology
Mads Stenfatt

Mads Stenfatt

HD (A)
Jurytype: 
  • Finale
  • Forjury
Kategori: 
  • Technology
Astra-pige lytter interesseret

Malene Lemann

Journalist
Jurytype: 
  • Forjury
Kategori: 
  • Life Science
Maria Dahl Laursen

Maria Dahl Laursen

Medicin, AU
Jurytype: 
  • Semifinale
Kategori: 
  • Life Science
Marianne Juhl

Marianne Juhl

Cand. scient i biologi (specialisering i marinbiologi)
Jurytype: 
  • Finale
  • Forjury
Kategori: 
  • Life Science
Astra-pige lytter interesseret

Mårten Flø Jørgensen

Cand. scient.
Kategori: 
  • Life Science
Astra-pige lytter interesseret

Martin Aakjær Harritz

Biotechnology
Jurytype: 
  • Forjury
  • Semifinale
Kategori: 
  • Life Science
Astra-pige lytter interesseret

Martin B. Ballegaard

Overlæge, klinisk lektor, ph.d.
Jurytype: 
  • Forjury
Kategori: 
  • Life Science
Martin Drews

Martin Drews

Seniorforsker, ph.d., cand.scient.
Jurytype: 
  • Finale
  • Forjury
Kategori: 
  • Physical Science
Astra-pige lytter interesseret

Martin Vilhelmsen

Civilingeniør
Jurytype: 
  • Forjury
  • Semifinale
Kategori: 
  • Technology
Mette Stenby Andresen

Mette Stenby Andresen

Civilingeniør i bioteknologi, ph.d. i fødevareteknologi
Jurytype: 
  • Semifinale
Kategori: 
  • Technology
Astra-pige lytter interesseret

Mia Heide

Ph.d. & civilingeniør
Jurytype: 
  • Forjury
Kategori: 
  • Technology
Astra-pige lytter interesseret

Mia Schoeneburg

Cand. scient. biologi
Jurytype: 
  • Semifinale
Kategori: 
  • Life Science
Michael Frellesvig Boss

Michael Frellesvig Boss

Cand. scient.
Jurytype: 
  • Forjury
Kategori: 
  • Technology
Astra-pige lytter interesseret

Michael Ørsted

Ph.d.
Jurytype: 
  • Forjury
Kategori: 
  • Life Science
Morten Johansen

Morten Johansen

Diplomingeniør i kemi
Jurytype: 
  • Finale
Kategori: 
  • Life Science
Astra-pige lytter interesseret

Morten Moldrup

Cand. scient., ph.d. i biologi
Jurytype: 
  • Forjury
Kategori: 
  • Technology
Neha Imtiaz Ullah

Neha Imtiaz Ullah

Civilingeniør i elektroteknologi
Jurytype: 
  • Finale
  • Forjury
Kategori: 
  • Technology
Nicolai Bogø Stabell

Nicolai Bogø Stabell

Ingeniør
Jurytype: 
  • Forjury
  • Semifnale
Kategori: 
  • Life Science
Niels Eisum

Niels Eisum

Fysiker
Jurytype: 
  • Finale
  • Forjury
Kategori: 
  • Technology
Astra-pige lytter interesseret

Niels Thomas Eriksen

Cand. scient. i biologi, ph.d.
Jurytype: 
  • Forjury
  • Semifinale
Kategori: 
  • Life Science
Ole Stahl

Ole Stahl

Career Events & Partnerships
Jurytype: 
  • Forjury
Kategori: 
  • Technology
Pernille Lund Hansen

Pernille Lund Hansen

Ph.d./cand.scient. i biomedicin
Jurytype: 
  • Finale
  • Forjury
Kategori: 
  • Life Science
Petur Martin Glerfoss

Petur Martin Glerfoss

Cand. scient.
Jurytype: 
  • Forjury
  • Semifnale
Kategori: 
  • Physical Science
Poul Jensen

Poul Jensen

Varmechef/maskinmester
Jurytype: 
  • Forjury
  • Semifinale
Kategori: 
  • Technology
Astra-pige lytter interesseret

Randi Laursen

Cand.scient.
Jurytype: 
  • Forjury
  • Semifinale
Kategori: 
  • Life Science
Rikke Schmidt Kjærgaard

Rikke Nielsen

Bachelor i fysik KU, igangværende masters hos på DTU i fysik og nanoteknologi
Jurytype: 
  • Forjury
  • Semifinale
Kategori: 
  • Life Science
Rikke Schmidt Kjærgaard

Rikke Schmidt Kjærgaard

Ph.d.
Jurytype: 
  • Forjury
Kategori: 
  • Life Science
Rosa Laura Lopez Marques

Rosa Laura Lopez Marques

DSc., ph.d.
Jurytype: 
  • Forjury
Kategori: 
  • Life Science
Sebastian Tim Holdum

Sebastian Tim Holdum

‎ ‎
Jurytype: 
  • Finale
  • Forjury
Kategori: 
  • Physical Science
Astra-pige lytter interesseret

Simon Melgaard

MSc.
Jurytype: 
  • Semifnale
Kategori: 
  • Technology
Astra-pige lytter interesseret

Søren Da Costa Mørch

Maskinmester
Jurytype: 
  • Forjury
  • Semifinale
Kategori: 
  • Life Science
Søren Wandahl

Søren Wandahl

Professor, ph.d.
Jurytype: 
  • Forjury
  • Semifinale
Kategori: 
  • Technology
Steffen Skindbjerg

Steffen Skindbjerg

Læge (cand.med.)
Jurytype: 
  • Finale
  • Forjury
Kategori: 
  • Life Science
Stephan Vogelius

Stephan Vogelius

Cand. scient.
Jurytype: 
  • Semifinale
Kategori: 
  • Life Science
Astra-pige lytter interesseret

Stig Ilkrone

Uddannelseschef for de tekniske videregående uddannelser
Jurytype: 
  • Forjury
  • Semifnale
Kategori: 
  • Life Science
Astra-pige lytter interesseret

Stine Calum

Ph.d.
Jurytype: 
  • Finale
  • Forjury
Kategori: 
  • Life Science
Astra-pige lytter interesseret

Svend Secher Dam

Ph.d. i plantemolekylærbiologi
Jurytype: 
  • Forjury
  • Semifinale
Kategori: 
  • Life Science
Astra-pige lytter interesseret

Thea Jess Plesner

Civilingeniør i kemi- og bioteknologi
Jurytype: 
  • Forjury
  • Semifinale
Kategori: 
  • Life Science
Thomas Vedel

Thomas Vedel

Civilingeniør
Jurytype: 
  • Forjury
  • Semifinale
Kategori: 
  • Technology